دانشجویان بین المللی پس از اخذ پذیرش تحصیلی از یک کالج یا دانشگاه در کانادا؛ باید بر پایه ی آن پذیرش، برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنند. بر خلاف تصور بسیاری، برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا مصاحبه ی حضوری انجام نمی شود. لذا متقاضیان تنها نیاز به جمع آوری و ارسال مدارک مورد نیاز دارند و پس از صدور نامه ی انگشت نگاری می بایست برای انجام آن مرحله (Biometric) به یکی از دفاتر VAC مراجعه کنند. به جزئیات مرحله ی انگشت نگاری و چگونگی انجام آن در مطلبی تحت عنوان انگشت نگاری؛ مراکز درخواست ویزا(VAC) به تفصیل پرداخته شده است. پس از انجام این مرحله، افسری که پرونده ی متقاضی را بررسی می کند بر اساس مدارک و مستندات ارسالی در خصوص صدور ویزا تصمیم گیری خواهد کرد؛ لذا گردآوری و ارسال مدارک بسیار حائز اهمیت است و باید به دقت انجام گیرد. این مدارک به برای متقاضیان تحصیل در کالج یا مقطع لیسانس عبارتند از:

۱- اسکن گذرنامه ی معتبر (Valid Passport )
۲- ترجمه ی رسمی شناسنامه
۳- ترجمه ی رسمی عقدنامه برای افراد متاهل
۴- عکس دیجیتالی
حداقل ۳.۵ در ۴.۵ سانتی متر
با زمینه ی روشن و کیفیت بالا
از روبرو به طوری که کل سر و بالای شانه های فرد مشخص باشد.
۵- فرم های مربوطه ( Applications)
فرم های مورد نظر باید به دقت تکمیل شوند و مشاوران موسسه ی The USPVS شما را در این مهم یاری خواهند کرد.

۶- نامه ی پذیرش تحصیلی ( Letter of acceptance)
نامه ای که توسط یک موسسه ی آموزشی در کانادا ( کالج یا دانشگاه) صادر شده و نشان می دهد که دانشجو برای تحصیل در آن موسسه پذیرفته شده است.

۷- مدارک مالی متقاضی
متقاضی باید با ارائه ی مدارک مستند تمکن مالی خود را نشان دهد و اثبات کند که از عهده ی پرداخت شهریه ی دانشگاه و هزینه های زندگی خود در کانادا بر خواهد آمد. این مدارک علاوه بر نامه ی بانکی (Bank Statement) ترجمه ی سند ملک یا اتومبیل، فیش های حقوقی، مالکیت یک بیزینس، جواز کسب، شرکت ثبت شده، مدارک مالیاتی و … را شامل می شود. با توجه به آنکه اساس ویزای دانشجویی بر آن است که هدف تنها تحصیل در کاناداست و فرد پس از فراغت از تحصیل به کشور خود باز خواهد گشت؛ هر نوع دارایی و مدارک مالی که بتواند نشان دهنده ی وابستگی فرد به کشورش باشد می تواند برای متقاعد کردن افسر ویزا مفید باشد.

در صورتی که شخص دیگری ( به عنوان مثال یکی از والدین) به عنوان حامی مالی ( Sponsor) متعهد می شود که هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را بپردازد؛ مدارک آن شخص نیز باید ضمیمه ی مدارک ارسالی شود. برای اطلاع از مدارک مالی مورد نیاز و نحوه ی گردآوری آنها پیشنهاد می شود با یکی از مشاوران The USPVS در تماس باشید.

۸- مدارک زبان انگلیسی
۹- اصل و ترجمه ی رسمی دیپلم ۱۲ ساله ( شامل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی)
۱۰- اصل و ترجمه ی رسمی ریزنمرات دبیرستان ( دیپلم و پیش دانشگاهی)
۱۱- نتیجه ی معاینه ها و آزمایش های پزشکی ( IME) در صورت لزوم
از آنجا که تمامی متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا ملزم به انجام معاینات پزشکی پیش از ورود به خاک آن کشور نیستند؛ صرفا آن دسته از افرادی که نیاز به انجام این مرحله دارند ملزم به ارسال نتیجه ی آن برای اخذ ویزای تحصیلی خواهند بود. متقاضیان برای اطلاع از این مهم می توانند به مطلب سوالات متداول در مورد معاینه و آزمایش های پزشکی کانادا (IME) مراجعه کنند.

۱۲- مدارک تکمیلی:
گواهی عدم سوء پیشینه
نامه ایی که انگیزه و هدف متقاضی در آن به روشنی شرح داده شده است (SOP)
رزومه ی تحصیلی و سوابق کاری ( CV) و گواهینامه های مرتبط با رشته ی تحصیلی ( در صورت امکان)

ویزا برای همراه دانشجو

نظر به اینکه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال یک دانشجو می توانند با ویزای همراه وارد کشور کانادا شده و طی مدت تحصیل وی به طور قانونی در آن کشور اقامت داشته باشند. در صورتی که دانشجو متاهل باشد ضمن ارائه ی مشخصات همسر و فرزندانش در فرم های مربوطه ملزم به ارسال اسکن گذرنامه ی معتبر ( Passport)، اصل  و ترجمه ی رسمی شناسنامه های آنها نیز خواهد بود.

صدور ویزای تحصیلی

چنانکه گفته شد برای تصمیم گیری در خصوص درخواست متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا مصاحبه ی حضوری صورت نخواهد گرفت؛ بلکه فرد تنها مدارک مورد نیاز را ارسال می دارد و پس از دریافت نامه ی انگشت نگاری طی ۳۰ روز باید به انجام این مرحله اقدام کند. پس از انجام انگشت نگاری افسری که پرونده ی متقاضی را بررسی می کند بر اساس مدارک ارسالی در خصوص درخواست وی تصمیم گیری خواهد نمود. به طور متوسط بین ۳ تا ۷ هفته پس از انجام انگشت نگاری تصمیم اتخاذ شده به متقاضی ابلاغ خواهد شد که در صورتی که با درخواست او موافقت شده باشد می بایست گذرنامه ی خود ( و همراهانش) را با پرینت نامه ی قبولی خود جهت الصاق ویزا به یکی از سفارتخانه های کشور کانادا بسپارد و پس از صدور ویزا گذرنامه را تحویل بگیرد. این مرحله که به آن پیک آپ ویزا ( Pick up) گفته می شود؛ می تواند توسط متقاضی، همراهش یا فرد دیگری ( از اقوام، دوستان، کارمندان آژانس های مسافرتی و …) انجام گیرد.

هموطنان گرامی:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا؛ می توانید از طریق اطلاعات ارائه شده در صفحه ی  تماس با ما و یا تکمیل و ارسال فرم ارزیابی با مشاوران موسسه ی The USPVS  در تماس بوده و همواره از خدمات مشاوره ی رایگان ما بهره مند شوید.