انواع ویزای تحصیلی آمریکا

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در باره انواع ویزای تحصیلی آمریکا در اختیار شما عزیزان قرار دهیم .

معرفی ویزای تحصیلی آمریکا

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا یکی از مهم‌ترین مسائلی است که علاقمندان به تحصیل در آمریکا باید به آن توجه بیشتری داشته باشند. پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا شاید به نظر چندان دشوار نرسد، اما مهم‌ترین مسئله، اخذ ویزای تحصیلی آمریکا میباشد‌.

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر میتوان برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمود.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا عبارتند از:

برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا انواع ویزاهای گوناگونی وجود دارد . در این بخش به معرفی انواع ویزای تحصیلی آمریکا    می پردازیم .

ویزای تحصیلی ۱F آمریکا

ویزای تحصیلی  ۱M آمریکا

ویزای تحصیلی j1 آمریکا

ویزای کاری H1 آمریکا

ویزای تحصیلی Q1 آمریکا

ویزای تحصیلی F آمریکا

یکی از معروف‌ترین ویزاهای تحصیلی(غیر مهاجرتی) آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی ویزای تحصیلی ۱F آمریکا است.این نوع ویزا برای ورود افراد به دانشگاه‌ها و کالج‌ها یا در هر مقطع تحصیلی یا تحصیل زبان انگلیسی در یک دانشگاه یا موسسه زبان انگلیسی به صورت فشرده می‌باشد.

با ویزای تحصیلی ۱F آمریکا دانشجو میتواند در حدود ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شود.دانشجویانی که مایل به کار در ساعات طولانی در خارج از محوطه دانشگاهی می‌باشند با ویزای تحصیلی ۱F آمریکا، باید از اداره خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات متحده  (USCIS)مجوز دریافت کنند. یکی از مزیت‌های ویزای تحصیلی ۱F آمریکا این است که پس از اتمام تحصیلات شخص میتواند برای ۱۲ تا ۱۷ ماه ویزای خود را تمدید کند.

ویزای ۲F آمریکا مربوط به همسر و فرزندان دارنده ویزای تحصیلی ۱F آمریکا میباشد. اگر متقاضی تحصیلی ۱F آمریکا دارای همسر یا فرزند است باید برای خانواه خود درخواست اخذ ویزای ۲F آمریکا را بدهد.

ویزای تحصیلی M آمریکا

ویزای تحصیلی M آمریکا مختص افرادی است که قصد تحصیل  یا فراگیری مطلبی غیر آکادمیک در یکی از موسسه‌های آمریکا را دارند. افرادی که دارای ویزای تحصیلی m1 آمریکا هستند، برای برنامه‌های فنی حرفه‌ای در طول دوره خود اجازه کار ندارند. به همین دلیل متقاضیان  ویزای تحصیلی m1 آمریکا باید مدارکی که ثابت کند بوجه کافی برای پرداخت کلیه هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود را در دوره اقامت دارند ، ارائه دهند. مدت زمان این نوع ویزا معمولا کم‌تراز یکسال میباشد، همچنین درصد موفقیت اخذ ویزای تحصیلی m1 آمریکا در سفارت بستگی به هماهنگی بین نوع دوره‌های انتخابی با تجربه کار و تحصیلات متقاضی دارد . افراد دارنده ویزای تحصیلی m1 آمریکا می توانند با اخذ ویزای m2 آمریکا با خانواده و فرزند زیر ۲۱ سال خود برای طی این دوره به کشور آمریکا مهاجرت کنند .

ویزای تحصیلی J آمریکا

ویزای تحصیلی j1 آمریکا یکی از ویزای‌های غیر مهاجرتی است که توسط اداره مهاجرتی آمریکا به افرادی که به منظور تبادلات علمی و یا فرهنگی قصد سفر به آمریکا را دارند تعلق می گیرد.  مانند محققان, دانشجویان و اساتید دانشگاه ها.  با اخذ ویزای تحصیلی j1 آمریکا میتوانید به داخل و خارج از کشور آمریکا سفر کنید.از دیگر مزایای این ویزا میتوان به اجازه کار در آمریکا، دریافت کدملی آمریکا یا همان SOCIAL SECURITY NUMBER و اخذ ویزای J2 برای افراد خانواده شخص اشاره کرد. نکته مهم دیگر این است که افرادی که دارای ویزای تحصیلی j1 آمریکا هستند پس از پایان تحقیقاتشان می‌تواند به مدت ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. در این دوره ۳۰ روز مهلت و امکانات به منظور آماده شدن شخص برای بازگشت به کشور خود داده می‌شود.

ویزای کاری آمریکا

ویزای H1 آمریکا همان ویزای کاری است که به شما اجازه میدهد که آزادانه در آمریکا مشغول به کار شوید. اگر شما دارای مهارت در حرفه خاص باشید,خصوصا انجام کارهایی که هرکسی قادر به انجام آن نمی‌باشد, در این صورت واجد شرایط اخذ ویزای کاری H1 آمریکا می‌باشید. مدت زمان این ویزا میتواند تا ۶ سال ادامه یابد. برای اخذ ویزای کاری H1 آمریکا دارا بودن حداقل مدرک لیسانس تایید شده و کارفرمای واجد شرایط اداره مهاجرت آمریکا, از شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری H1 آمریکا می‌باشد.

از خصوصیات ویزای کاری H1 آمریکا این است که کسانی که دارای تخصص در حرفه‌ای خاص می‌باشند در صورتی که از طرف یک کارفرمای آمریکایی دعوت به کار شوند می‌توانند تقاضای ویزای کار نمایند. در این صورت شما فقط اجازه کار کردن برای کارفرمایی خواهید داشت که شمارا دعوت به کار کرده است و این ویزا قابل انتقال نیست, و شما اجازه کار جز برای یک کارفرما را ندارید.

ویزای تحیلی Q آمریکا

ویزای تحصیلی Q1 آمریکا جز یکی از مجموعه ویزاهای تحصیلی آمریکا محسوب می‌شود. این ویزا مختص افرادی می‌باشد که میخواهند برای  شرکت در یک برنامه تبادل فرهنگی بین‌المللی در آموزش علمی, استخدام , یا اشتراک گذاری تاریخ , فرهنگ و سنت کشور متقاضی شرکت کنند.

دارنده ویزای تحصیلی Q1 آمریکا می‌تواند به مدت ۱۵ ماه در آمریکا اقامت کند. پس از پایان دوره متقاضی ۳۰ روز زمان برای خروج آمریکا را دارد. همچنین برای درخواست دوباره ویزای تحصیلی Q1 آمریکا شخص باید به مدت ۱ سال از آمریکا خارج شود پس از گذشت یک سال امکان اقدام برای دریافت دوباره ویزای تحصیلی Q1 آمریکا وجود دارد.

همچنین برای اعضای خانواده شخصی که دارنده ویزای تحصیلی Q1 آمریکا می‌باشد باید نوع دیگر ویزای تحصیلی Q1 آمریکا یعنی ویزای Q2 اخذ گردد.

مهاجرت پروسه ای حساس است که برای اقدام آن بهتر است از راهنمایی و مشاوره با تیمی خبره دریغ نکنید . شرکتUSPVS  به همراه تیمی حرفه ای در آمریکا و ایران و همچنین نمایندگی ۳۰۰ دانشگاه از امریکا می تواند شما را در امر مهاجرت به امریکا و کانادا یاری و همراه و همیار شما باشد .